четверг, 9 февраля 2012 г.

ЕСЕ ПРО КОНЯ В ПАЛЬТО Й НЕ ТІЛЬКИ...

Я люблю свою лошадку,Причешу ей шёрстку гладко,
Гребешком приглажу хвостик
И верхом поеду в гости. )))


Іграшки не тільки для маленьких…
     Одна з перших приручених людиною тварин, вірний помічник, друг, часом, навіть, предмет розкоші та хизування, будь-то справжній чи залізний -  кінь...))))

      Кінь – неймовірно гарна тварина, що протягом багатьох епох полегшувала життя людини допомагаючи в сільському господарстві, в далеких подорожах…


      Здавна існує метод лікування – іпотерапія (лікувальна верхова їзда), який застосовується для реабілітації дітей з психічними захворюваннями і порушеннями опорно-рухового апарату. З одного боку, іпотерапія - це форма лікувальної фізкультури, а з іншого боку, саме спілкування з конем позитивно впливає на психіку. Можливо, таке прихильне ставлення до коней закладене в нас на генетичному рівні?...

        Іграшкові коники користуються шаленою популярністю вже впродовж кількох столітть: глиняні народні іграшки, вистругані з дерева голови коней на палиці, м'які різноколірні конячки, пластмасові і, звичайно ж, коники-гойдалки. А коли дитя стає дорослим, їм на зміну приходять гамак і затишне крісло-гойдалка, або ж офісний стілець на колесах)).  
   
       Шукаючи пояснень… чому ж так?  Звертаємо увагу на те, що повільне гойдання допомагає людині заспокоїтися, розслабитися, встановити внутрішню гармонію, зосередитися на своїх думках.  Інтенсивне гойдання сприяє викиду негативної енергії та відчуттю швидкості.


Асоціація коня й швидкості підтримується й в емблематиці автомобілів…

Автомобільна геральдика найчастіше дуже символична. Втім, багато автологотипів, якщо заглибитися в їхнє походження, можуть мати часом зовсім несподіваний потаємний зміст.)))

Дві  найвідоміші «кінські» емблеми це звичайно у Ferrari та Porsche. Легенда появи на логотипі Ferrari коня така: символ був подарований Энцо Феррари на щастя батькамипрославленого льотчика, героя Першої Світової війни Франческо Баракка, збитого в 1918 році,  на фюзеляжі літака якого був зображений герб із чорним конем, що встав дибки,. Заснована Феррари в 1929 році гоночна команда одержала назву Стайня Феррарі - Scuderia Ferrari. Дизайн герба Баракка був трохи змінений і тримав  звичний нам сучасний вид: кінь на задніх ногах з піднятим вгору хвостом, на золотому тлі (історичний колір рідного міста засновника - Модена). Пізніше були додані національні кольори Італії.

       PORSHE названий так в честь німецкого дизайнера доктора Фердінанда Порше, котрий бул автором багатьох винаходів та інновацій: зокрема, ще в 1897 році, він створив автомобиль, що використовував сонячну енергію, а в середині 1930-х проект “Фольксвагена”, згодом найрозполвсюдженішої машини в сівті. У 1931 він заснував власну фірму та лише в 1948 році, його син  Феррі став давати його назву автомобілям.
       Здиблений кінь на емблемі компанії запозичений з герба міста Штуттгарта, який був заснований у середні століття на місці кінного заводу ( початкова назва була Stuten Garden, "сад кобил"): роги, червоні й чорні смуги запозичені з герба королівства Вюрттембергского, столицею якого був Штуттгарт. Цей  герб з'явився як емблема "порше" в 1952 році.


        Ще один дикий кінь, причому по справжньому дикий і неприборканий, з'явився із протистояння зі "стайнями Феррарі". Американський автогігант Ford Motor Company у середині минулого століття розраховував придбати фірму Ferrari, але безуспішно. Зате в Ford з'явився особливий модельний ряд легендарних (зокрема в США) автомобілів Mustang, для яких навіть винайшли особливу емблему, що відрізняється від фірмового логотипа Ford. Mustango у перекладі з іспанського означає "здичавілий домашній кінь". Спочатку машина повинна була називатися Пантера, але потім на честь винищувача P-51 Mustang, на який модель походила зовні, одержала назву Мустанг. Цікаво, що Мустанг на капоті Ford Mustang біжить не в ту сторону, куди скачуть коня на іподромі. Але дикий мустанг скаче, куди прагне - адже ця машина втілює волю культової епохи 60- х рр. США.
 
       Ще одним  автомобільним конем можемо вважати логотип КАМазу. :) Цікаві факти :)

•    Найранніші відомі нам іграшки Прадавнього Єгипту датуються серединою III тис. до нашої ери. Це дерев'яні фігурки корів. У Прадавньому Єгипті вперше зустрічаються іграшки з нескладним механізмом руху - "Крокодил" і "Тигр".Пізніше в іграшці виник образ коня. Відомі коні - качалки, зроблені в V в. до н.е.!!!
•    Іппічний жанр - (від грецького hippos - кінь) окремий  вид образотворчого мистецтва, у якому головним мотивом є зображення коня.
•    Кінь- шахова фігура, що може піти на будь-яке поле дошки, не зайняте фігурою його кольору, якщо вона розташовується на іншому кінці букви Г. Оскільки правила переміщення коня принципово відрізняються від аналогічних правил для інших фігур, існує фразеологізм "зробити хід конем", що означає зробити непередбачуваний вчинок.

 
•    Річковий кінь (устарстар,уста,устам,устах,устал,устав,устаю,устав.) - те ж, що бегемот, він же гіпопотам.
•    Кінь у пальто - сучасна скульптура в Сочі.
•    Залізний кінь - лірико-пропагандистський епітет трактора, особливо розповсюджений у часи колективізації й індустріалізації. ))))
•    «Горбо-коник» — казка Єршова, написана ним в віці 18 років, важливо зауважити, що де-які дослідники вважають її автором А.С.Пушкіна. Казка Ершова вийшла окремою книжкою  йвитримала при житті автора 7 перевиданнь (вперше  у 1834 році). 

•    Наполеон Бонапарт, коли був п'яти-шестирічною дитиною, засипав на своєму дерев'яному коні після уявних боїв за право володіти всією Європою. Коли його, переможеного й залишеного своїми, англійці присудили до довічного заслання на далекому острові Святої Елени, серед книг і паперу, які йому дозволили взяти з собою, була стара й полиняла дерев'яна конячка, зроблена колись батьком на далекій Корсиці. Ця конячка завжди перебувала з імператором у години його самітності. Коли Наполеон помер, англійські солдати, що опікували його й дуже його поважали, зрозуміли, що ця іграшка, якої так дорожив імператор, повинна бути похована разом з ним, у тій же безіменній могилі...

Відомі коні відомих людей.

Інцитат - улюблений кінь імператора Калігули, призначений ним римським сенатором. )))) У переносному значенні - приклад свавілля правителя; божевільних наказів, які, проте, приводяться у виконання. Спочатку Калігула зробив його громадянином Рима, потім сенатором, і нарешті заніс у списки кандидатів на пост консула. Діон Кассій запевняє, що Калігула встигнув би зробити коня консулом, якби не був убитий.

Буцефал - бойовий кінь Олександра Македонського. Він був високого зросту, золотаво-рудої масті, прожив 25 років. По переказу, записаному знаменитим мандрівником Марко Поло, Буцефал був одним з родоначальників ахалтекінськой породи коней. Улюблений кінь Македонського був куплений його батьком Пилипом II в 343 році до н.е. , коли він проводив Олімпійські ігри в Діоні, за 13 талантів (приблизно 340 кілограмів срібла). Кінь виявився з дикою вдачею, і об'їздити йому нікому не вдавалося. Олександр, якому було 12 років, здогадався, що Буцефал просто боїться тіней, і повернув коня мордою до сонця. Кінь спокійно дозволив юнакові сісти на себе. З того дня тільки Олександр міг їздити на ньому.

З Буцефалом Олександр став одним з більших завойовників в історії. Буцефал доніс Олександра до Індії. Кінь загинув рятуючи свого господаря. Й на місці загибелі свого улюбленця, після битви з індусами в 326 році до нашої ери, великий полководець заснував місто Олександрія Буцефала.
 
 Міфологічні коні

 
Кентаври в грецькій міфології - раса істот з головою й тулубом людину на тілі коня. Кентаври вважалися нащадками Іксіона й Нефели . Так, Хирон вважався сином Зевса й кобилиці, Фол - сином Силена. Іноді кентаврів вважають потомством Посейдона. Відомі мудрі кентаври, Фол і Хірон, друзі й учителі Геракла й деяких інших героїв.


Популярним поетичним сюжетом античності була кентавромахия, битва лапифов з кентаврами, разгоревшаяся через неприборкану вдачу останніх на весільному бенкеті пануючи лапифов Пирифоя.
•    Образи кентаврів відбиті на зорянім небі в сузір'ях Стрілець і Центавр.
•    Кентавр був зображений на монетах, що чеканилися в Серпуховско- Боровском князівстві в 14 столітті.
•    У слов'янській міфології аналогом кентавра є кітоврас.
 

Пегас у давньогрецькій міфології - крилатий кінь, улюбленець муз. По одній з версій, породжений горгоною Медузою від Посейдона. Вистрибнув з тулуба Медузи, після того як Персей відрубав їй голову. За іншою версією, його породила кров, що потрапила на землю, після смерті Медузи.

 
      На думку вчених XIX століття, що народилося від смертоносного чудовиська на краю світла й вознесшийся на блискаючі вершини Олімпу Пегас є символом зв'язку всього живого. Сьогодні зустрічається в назвах безлічі організацій і фірм, 

зображення - в емблемах.


Единоріг — міфічна істота, що символізує хоробрість, шляхетність, мудрість, але разом з тим гординю, лють і руйнівну силу. Єдиноріг символізує одночасно Христа й диявола, є символом  чистоти й непорочності через цілющу силу, приписувану його рогу, і асоціації із Христом і Дівою Марією.
У ранніх традиціях єдиноріг зображувався з тілом бика, у більш пізніх - козла й тільки в пізніх легендах - з тілом коня. Деякі приписували єдинорогові слонові ноги й кабанячий хвіст, що послужило приводом для припущення, начебто праобразом єдинорога був носоріг.

 
Найраннішим зображенням єдинорогів більше 4 тисяч років, знайдені вони в Індії. Потім стали з'являтися в міфах Західної Азії. У прадавній Греції й Прадавньому Римі вважалися реально існуючими тваринами.
 
•    На небі існує сузір'я Єдиноріг, уведене в Новий час. На небесних атласах зображується у вигляді коня з рогом.

Геральдичний єдиноріг має своє значення... 
•    Єдиноріг, символ чистоти й непорочності, часто зустрічається на щитах гербів.
•    Пари єдинорогів є щитотримачами в гербі Шотландії.
•    Єдиноріг зображений на гербах Шувалових, Кудрявцевих, Романовских, на спинці трону Івана Грозного.
•    Окрім того є присутнім на державних гербах Великобританії й Канади.
•    Індрик – схожа  вигадана тварина в слов'янській міфології.
 

Троянский кінь !!!
Війна між троянцами й данайцами почалася тому, що троянський царевич Парис вкрав красуню Олену з міста Спарта. Її чоловік, цар Спарти Менелай зібрав військо греків і пішов на Трою.У часи війни із Троєю ахейці, після тривалої й безуспішної облоги, удалися до хитрості: вони спорудили величезного дерев'яного коня, залишили його в стін Трої. На боці коня було написано "Цей дарунок приносять Афіні Войовниці йдучи додому». Жреці передбачали підступ. Але троянці, не слухаючи застережень Лаокоона й Кассандри, втягли коня в місто. Уночі греки, що ховалися усередині, вийшли перебили варту, відкрили міські ворота, впустили товаришів, що повернулися на кораблях, і в такий спосіб здобули Трою. 


       "Бійся данайців, що приносять дарунки ", стало приказкою . 
Звідси ж виник вислів "троянський кінь" - таємний, підступний задум.

      Ми можемо знайти ще достатньо прикладів любові людини до цієї граційної та волелюбної тварини з такими людяними очима… 
..... матеріали для публікації у 2008....

Комментариев нет:

Отправить комментарий